2011-12-16

Javulgat

Nem akarom elkiabálni, de talán túl vagyunk a nehezén!
Végre eszeget, inni viszont már nagyon sokat tud!
Kapja a Pro Gastro-t
és az Immunotrofina-t
Plusz az antibiotikumot még 8 napig :(
Ma voltunk ellenőrzésen a gyerekdokinál és kiderült, hogy Grétinek Streptococcus okozza ezt a hosszadalmas betegséget!
***
A Streptococcus (sztreptokokkusz) baktérium sok más betegség mellett  (tüszős) mandulagyulladást okoz. Tipikus esetben ez magas lázzal, a nyaki nyirokcsomók jelentős duzzanatával, a mandulákon fehér pöttyökkel jár. (Skarlátról akkor beszélünk, ha ehhez jellegzetes kiütés is társul. Ez azért számít gyermekbetegségnek, mert mindenkin csak egyszer jelentkezik ez a kiütés, utána ellenállóvá válunk az anyag ellen, melyet a baktérium termel, és amely a bőrtünetet okozza.) A baktérium ellen viszont nem válunk ellenállóvá, életünk során sokszor megbetegíthet minket.
Ez a sztreptokokkusz több szempontból is különleges kórokozó. Legkellemetlenebb tulajdonsága, hogy sejtfalának egyik összetevője nagyon hasonlít az emberi szervezet egyik anyagára. Ha a baktérium sokáig jelen van a szervezetben, immunrendszerünk ellenanyagot termel, mely viszont bizonyos körülmények között az emberi szervezet ellen fordul, ami súlyos következményekkel jár: rheumás láz, vese-, szív-, ízületi  betegségeket okoz. Ezek később alig szüntethetők meg mai tudásunk szerint.
A többi torok-, mandulagyulladást okozó vírussal, baktériummal szemben ezt a típust akkor is ki kell irtani a szervezetből, ha (már) nem okoz tüneteket. Torokgyulladást csak akkor kell antibiotikummal kezelni, ha sztreptokokkusz okozza.
Ezek miatt nagyon fontos, hogy a torok-, mandulagyulladások kezelése pontos diagnózison alapuljon. Ez a diagnózis nem nyugodhat csak a tüneteken, mert ezek nem egyértelműek, akkor sem, ha a nagy tapasztalatú orvos biztos benne, hogy nem tévedhet.
A torokleoltás vagy a sztreptokokkusz gyorsteszt (3 perc) használata lehetővé teszi, hogy elkerüljünk néhány buktatót:
1. Fölösleges antibiotikus kezelés.
2. A feltétlen szükséges antibiotikus kezelés elmulasztása.
3. További kellemetlenséget okoz, hogy az indokolatlanul antibiotikummal kezelt torokgyulladásokat később összeadjuk a valódi tüszős mandulagyulladásokkal, és hamar összejön egy magasabb szám, mely miatt valakit mandulaműtétre ítélnek.

Még egy fontos információ a sztreptokokkuszról:  CSAK LEGALÁBB 10 NAP ANTIBIOTIKUS KEZELÉS UTÁN VÁRHATÓ, HOGY BIZTOSAN ELPUSZTUL.  Rövidebb kezelés esetén fennáll a veszély, hogy a tünetek újra jelentkeznek, vagy - ami talán még veszélyesebb - a tünetek nem térnek vissza, viszont 5-6 hét után kialakulnak a fent említett szövődmények.
Ezért a Streptococcus okozta mandulagyulladást mindig 10 napig kell kezelni antibiotikummal, más kórokozó okozta mandulagyulladás pedig nem igényli antibiotikum adását.

Nem pontosan ismert ok miatt ez a betegség 3 éves kor alatt ritka, ezért ekkora gyermek torokgyulladásának antibiotikus kezelése kevés kivétellel indokolatlan.)
***
Idén ovi nuku, majd csak januárban. Amúgy jól van Ma reggel ő készítette aTesók tízóraiát :)

1 megjegyzés:

  1. Örülök hogy jobban van a kicsi lány! :)
    Én milyen ügyes hogy csomagol a tesóknak. :)))

    VálaszTörlés

Szólj hozzá!